PIC16C72-10/SO
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SOIC
DataSheet
PIC16C72-10/SO PDF
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Core Processor:PIC
Core Size:8-Bit
Speed:10MHz
Connectivity:I²C, SPI
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:22
Program Memory Size:3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type:OTP
EEPROM Size:-
RAM Size:128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4V ~ 6V
Data Converters:A/D 5x8b
Oscillator Type:External
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)