LM3S5B91-IBZ80-C5T
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 108BGA
DataSheet
LM3S5B91-IBZ80-C5T PDF
Type Description
Series:Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000
Package:Tape & Reel (TR)
Core Size:32-Bit
Speed:80MHz
Connectivity:CANbus, EBI/EMI, I²C, IrDA, LINbus, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O:72
Program Memory Size:256KB (256K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:96K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.08V ~ 1.32V
Data Converters:A/D 16x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)