PIC16C57C-40/SO
Description
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28SOIC
DataSheet
PIC16C57C-40/SO PDF
Package:Tube
Part Status:Active
Core Processor:PIC
Core Size:8-Bit
Speed:40MHz
Connectivity:-
Peripherals:POR, WDT
Number of I/O:20
Program Memory Size:3KB (2K x 12)
Program Memory Type:OTP
EEPROM Size:-
RAM Size:72 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4.5V ~ 5.5V
Data Converters:-
Oscillator Type:External
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)