AT91R40807-33AU
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
AT91R40807-33AU PDF
Type Description
Series:AT91
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Core Processor:ARM7®
Core Size:16/32-Bit
Speed:33MHz
Connectivity:EBI/EMI, UART/USART
Peripherals:WDT
Number of I/O:32
Program Memory Size:-
Program Memory Type:ROMless
EEPROM Size:-
RAM Size:136K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8V ~ 3.6V
Data Converters:-
Oscillator Type:External
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)