ATMEGA88V-10PI
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28DIP
DataSheet
ATMEGA88V-10PI PDF
Type Description
Series:AVR® ATmega
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Core Processor:AVR
Core Size:8-Bit
Speed:10MHz
Connectivity:I²C, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:23
Program Memory Size:8KB (4K x 16)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:512 x 8
RAM Size:1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 6x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:28-DIP (0.300", 7.62mm)