PIC16F707T-I/PT
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44TQFP
DataSheet
PIC16F707T-I/PT PDF
Type Description
Series:PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Core Processor:PIC
Core Size:8-Bit
Speed:20MHz
Connectivity:I²C, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:36
Program Memory Size:14KB (8K x 14)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:363 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 14x8b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)