PIC16LF1454T-I/SL
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14SOIC
DataSheet
PIC16LF1454T-I/SL PDF
Type Description
Series:PIC® XLP™ 16F
Package:Tape & Reel (TR)
Core Size:8-Bit
Speed:48MHz
Connectivity:I²C, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:8
Program Memory Size:14KB (8K x 14)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8V ~ 3.6V
Data Converters:-
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)