Z8F4801AN020EC00TR
Description
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 44QFP
DataSheet
Z8F4801AN020EC00TR PDF
Type Description
Series:Encore!®
Package:Tape & Reel (TR)
Core Size:8-Bit
Speed:20MHz
Connectivity:I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:31
Program Memory Size:48KB (48K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 8x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (TA)