DF2148BVFA10V
Manufacturer
Renesas Electronics America
VIGOR # :
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100QFP
DataSheet
DF2148BVFA10V PDF
Type Description
Series:H8® H8S/2100
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Core Processor:H8S/2000
Core Size:16-Bit
Speed:10MHz
Connectivity:Host Interface (LPC), I²C, IrDA, SCI, X-Bus
Peripherals:PWM, WDT
Number of I/O:74
Program Memory Size:128KB (128K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.7V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 8x10b; D/A 2x8b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-20°C ~ 75°C (TA)