PK51N512CLQ100
Manufacturer
NXP Semiconductors
VIGOR # :
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 144LQFP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
PK51N512CLQ100 PDF
Type Description
Series:Kinetis K50
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Core Processor:ARM® Cortex®-M4
Core Size:32-Bit
Speed:100MHz
Connectivity:EBI/EMI, I²C, IrDA, SD, SPI, UART/USART, USB, USB OTG
Peripherals:DMA, I²S, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:94
Program Memory Size:512KB (512K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:128K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.71V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 25x16b; D/A 2x12b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)