PIC17C44T-33E/PT
Description
IC MCU 8BIT 16KB OTP 44TQFP
DataSheet
PIC17C44T-33E/PT PDF
Type Description
Series:PIC® 17C
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Core Processor:PIC
Core Size:8-Bit
Speed:33MHz
Connectivity:UART/USART
Peripherals:POR, PWM, WDT
Number of I/O:33
Program Memory Size:16KB (8K x 16)
Program Memory Type:OTP
EEPROM Size:-
RAM Size:454 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4.5V ~ 6V
Data Converters:-
Oscillator Type:External
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)