ATXMEGA16C4-ANR
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC MCU 8/16BIT 16KB FLASH 44TQFP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
ATXMEGA16C4-ANR PDF
Type Description
Series:AVR® XMEGA® C4
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Core Processor:AVR
Core Size:8/16-Bit
Speed:32MHz
Connectivity:I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:34
Program Memory Size:16KB (8K x 16)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:1K x 8
RAM Size:2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.6V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 16x12b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (TA)