UPSD3433EV-40U6
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
IC MCU 8BIT 160KB FLASH 80LQFP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
UPSD3433EV-40U6 PDF
Type Description
Series:µPSD
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Core Processor:8032
Core Size:8-Bit
Speed:40MHz
Connectivity:I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB
Peripherals:LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:46
Program Memory Size:160KB (160K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 8x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)