PIC16C73AT-10E/SO
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
PIC16C73AT-10E/SO PDF
Type Description
Series:PIC® 16C
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Core Processor:PIC
Core Size:8-Bit
Speed:10MHz
Connectivity:I²C, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:22
Program Memory Size:7KB (4K x 14)
Program Memory Type:OTP
EEPROM Size:-
RAM Size:192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4V ~ 6V
Data Converters:A/D 5x8b
Oscillator Type:External
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)