LM3S9B95-IQC80-C3
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
DataSheet
LM3S9B95-IQC80-C3 PDF
Type Description
Series:Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000
Package:Tray
Core Size:32-Bit
Speed:80MHz
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O:65
Program Memory Size:256KB (256K x 8)
RAM Size:96K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.235V ~ 1.365V
Data Converters:A/D 16x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)