Z8F042AHJ020SC
Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28SSOP
DataSheet
Z8F042AHJ020SC PDF
Type Description
Series:Encore!® XP®
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Core Processor:eZ8
Core Size:8-Bit
Speed:20MHz
Connectivity:IrDA, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Number of I/O:23
Program Memory Size:4KB (4K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:128 x 8
RAM Size:1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.7V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 8x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)