SAK-XC2387A-72F80L AA
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
IC MCU 16/32B 576KB FLSH 144LQFP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
SAK-XC2387A-72F80L AA PDF
Type Description
Series:XC23xxA
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Core Processor:C166SV2
Core Size:16/32-Bit
Speed:80MHz
Connectivity:CANbus, EBI/EMI, I²C, LINbus, SPI, SSC, UART/USART, USI
Peripherals:I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O:118
Program Memory Size:576KB (576K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:50K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 24x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)