Z8F0412SJ020SC00TR
Manufacturer
Zilog / Littelfuse
VIGOR # :
Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28SOIC
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
Z8F0412SJ020SC00TR PDF
Type Description
Series:Encore!® XP®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Core Processor:eZ8
Core Size:8-Bit
Speed:20MHz
Connectivity:I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:19
Program Memory Size:4KB (4K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.7V ~ 3.6V
Data Converters:-
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)