
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PIC® 16C |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | PIC |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 20MHz |
| Connectivity: | - |
| Peripherals: | POR, WDT |
| Number of I/O: | 20 |
| Program Memory Size: | 768B (512 x 12) |
| Program Memory Type: | OTP |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 24 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 4.5V ~ 5.5V |
| Data Converters: | - |
| Oscillator Type: | External |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | 28-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package: | 28-SPDIP |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of PIC16C55-HS/SP is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 16SOIC
IC MCU 16BIT 256KB MROM 100QFP
IC MCU 16BIT 256KB MROM 100PQFP
IC MCU 8BIT ROMLESS 68PLCC
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SPDIP
INSULATION DISPLACEMENT SOCKET C
SWITCH KEYLOCK