
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Zero Gecko |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Discontinued at Digi-Key |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-M0+ |
| Core Size: | 32-Bit |
| Speed: | 24MHz |
| Connectivity: | EBI/EMI, I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 37 |
| Program Memory Size: | 8KB (8K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 2K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.98V ~ 3.8V |
| Data Converters: | A/D 4x12b; D/A 1x12b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 48-TQFP |
| Supplier Device Package: | 48-TQFP (7x7) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of EFM32ZG222F8-QFP48 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64LQFP
IC MCU 8BIT 7KB OTP 64TQFP
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 80TQFP
IC MCU 32BIT 8KB FLASH 48TQFP
IC REG LINEAR 3.5V 150MA SOT89-5