
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | AVR® ATmega |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Obsolete |
| Core Processor: | AVR |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 16MHz |
| Connectivity: | I²C, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 23 |
| Program Memory Size: | 8KB (4K x 16) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | 512 x 8 |
| RAM Size: | 1K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 4.5V ~ 5.5V |
| Data Converters: | A/D 8x10b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 32-VQFN (5x5) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of ATMEGA8-16MI is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 32BIT 3MB FLASH 100LFQFP
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44PLCC
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28SOIC
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32VQFN
2MM DOUBLE ROW FEMALE IDC ASSEMB
.050 CABLE PLUG
.050 SOCKET DISCRETE CABLE ASSEM