
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 89C |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Obsolete |
| Core Processor: | 8051 |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 33MHz |
| Connectivity: | UART/USART |
| Peripherals: | POR, WDT |
| Number of I/O: | 32 |
| Program Memory Size: | 64KB (64K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 1K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 4.5V ~ 5.5V |
| Data Converters: | - |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 44-LQFP |
| Supplier Device Package: | 44-LQFP (10x10) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of P89C61X2BBD/00,557 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 144LFQFP
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 44VTLA
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 40DIP
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44LQFP
.050 SOCKET DISCRETE CABLE ASSEM
2MM DOUBLE ROW FEMALE IDC ASSEMB
.050 CABLE PLUG