
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LPC700 |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Obsolete |
| Core Processor: | 8051 |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 20MHz |
| Connectivity: | I²C, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, LED, POR, WDT |
| Number of I/O: | 18 |
| Program Memory Size: | 4KB (4K x 8) |
| Program Memory Type: | OTP |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 128 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.7V ~ 6V |
| Data Converters: | - |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package: | 20-TSSOP |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of P87LPC764BDH,512 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 32BIT 256KB FLSH 100LFQFP
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64LFQFP
IC MCU 16BIT 100LQFP
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 28SSOP
IC MCU 8BIT 4KB OTP 20TSSOP
COPPER PATCH CORD, CAT 6A, ORANG
CABLE MOD 6P4C R/A PLG-PLG 1.64'