
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PIC® 16F |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Core Processor: | PIC |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 10MHz |
| Connectivity: | I²C, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 33 |
| Program Memory Size: | 14KB (8K x 14) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | 256 x 8 |
| RAM Size: | 368 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 4V ~ 5.5V |
| Data Converters: | A/D 8x10b |
| Oscillator Type: | External |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 44-LCC (J-Lead) |
| Supplier Device Package: | 44-PLCC (16.59x16.59) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of PIC16F877T-10E/L is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP
IC MCU 32BIT ROMLESS 208LBGA
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 32LQFP
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44PLCC
8P HARNESS B10GX CMR WHI 265FT
2MM DOUBLE ROW MALE IDC ASSEMBLY
SENSOR-ACTUATOR CABLE (ASSEMBLED