
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | C8051F018 |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Obsolete |
| Core Processor: | 8051 |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 25MHz |
| Connectivity: | SMBus (2-Wire/I²C), SPI, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Number of I/O: | 32 |
| Program Memory Size: | 16KB (16K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 1.25K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.8V ~ 3.6V |
| Data Converters: | A/D 8x10b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 64-TQFP |
| Supplier Device Package: | 64-TQFP (10x10) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of C8051F018 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 44TQFP
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 120BGA
IC MCU 16BIT 160KB FLASH 48LQFP
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 32LQFP
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64TQFP
MIC 4P FP 5M 22/4 PVC GRAY PLTC
INSULATION DISPLACEMENT SOCKET C