
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | F²MC-16LX MB90560 |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Obsolete |
| Core Processor: | F²MC-16LX |
| Core Size: | 16-Bit |
| Speed: | 16MHz |
| Connectivity: | UART/USART |
| Peripherals: | POR, WDT |
| Number of I/O: | 51 |
| Program Memory Size: | 64KB (64K x 8) |
| Program Memory Type: | Mask ROM |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 2K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 4.5V ~ 5.5V |
| Data Converters: | A/D 8x8/10b |
| Oscillator Type: | External |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 64-LQFP |
| Supplier Device Package: | 64-QFP (12x12) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of MB90562APFM-GS-429E1 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20DIP
IC MCU 16BIT 100QFP
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 120BGA
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 48LFCSP
IC MCU 16BIT 64KB MROM 64QFP
MODULE INTERFACE 1CT:2.4CT SMD
MICRO 51C P 120" YEL FLOAT