
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Core Processor: | dsPIC |
| Core Size: | 16-Bit |
| Speed: | 60 MIPs |
| Connectivity: | I²C, IrDA, LINbus, QEI, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 21 |
| Program Memory Size: | 512KB (170K x 24) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 24K x 16 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 3V ~ 3.6V |
| Data Converters: | A/D 6x10b/12b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package: | 28-SOIC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of DSPIC33EP512MC202T-E/SO is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44LQFP
IC MCU 8BIT 15KB FLASH 48QFN
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 18DIP
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28SSOP
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 28SOIC
DISPLAY 7SEG 0.56" TRP RED 28DIP
LED RED CLEAR T-1 3/4 T/H