
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | ST7 |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Obsolete |
| Core Processor: | ST7 |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 8MHz |
| Connectivity: | SCI, SPI |
| Peripherals: | LVD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 24 |
| Program Memory Size: | 32KB (32K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 1K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 3.8V ~ 5.5V |
| Data Converters: | A/D 8x10b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | 32-SDIP (0.400", 10.16mm) |
| Supplier Device Package: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of ST72F324K6B6 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 16BIT 288KB FLASH 80LQFP
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64LFQFP
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64LQFP
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 144LQFP
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 32SDIP
CBL ASSEMBLY 2POS FEMALE
IC MCU