
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 87C |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Obsolete |
| Core Processor: | 80C51 |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 30/20MHz |
| Connectivity: | UART/USART |
| Peripherals: | POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 32 |
| Program Memory Size: | 16KB (16K x 8) |
| Program Memory Type: | OTP |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 512 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.7V ~ 5.5V |
| Data Converters: | - |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 44-LCC (J-Lead) |
| Supplier Device Package: | 44-PLCC (16.6x16.6) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of TS87C51RB2-LCB is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 16DIP
IC MCU 8BIT 64KB OTP 44PLCC
IC MCU 16BIT 64KB MROM 64LQFP
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 8QFN
PLIERS LONG NOSE 7.13"
IC MCU 8BIT 16KB OTP 44PLCC
PIGTAIL-A BCAT6+ CMR GRN 25FT