XC167CI32F40FBBAFXQMA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
XC167CI32F40FBBAFXQMA1 PDF
Type Description
Series:XC16x
Package:Tray
Part Status:Not For New Designs
Core Processor:C166SV2
Core Size:16-Bit
Speed:40MHz
Connectivity:CANbus, EBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART
Peripherals:PWM, WDT
Number of I/O:103
Program Memory Size:256KB (256K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:12K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.35V ~ 2.7V
Data Converters:A/D 16x8/10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)