W79E658A40FL
Manufacturer
Nuvoton Technology Corporation America
VIGOR # :
Description
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 100QFP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
W79E658A40FL PDF
Type Description
Series:W79
Package:Tray
Part Status:Active
Core Processor:8051
Core Size:8-Bit
Speed:40MHz
Connectivity:EBI/EMI, I²C, UART/USART
Peripherals:POR, PWM, WDT
Number of I/O:60
Program Memory Size:128KB (128K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:1.25K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4.5V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 8x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)