LPC18S50FET180551
Description
LPC18SXX - HIGH-PERFORMANCE, HIG
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
LPC18S50FET180551 PDF
Type Description
Series:LPC18xx
Package:Bulk
Part Status:Active
Core Processor:ARM® Cortex®-M3
Core Size:32-Bit
Speed:180MHz
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:118
Program Memory Size:-
Program Memory Type:ROMless
EEPROM Size:-
RAM Size:200K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.2V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 8x10b; D/A 1x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)