
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Leopard Gecko |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-M3 |
| Core Size: | 32-Bit |
| Speed: | 48MHz |
| Connectivity: | EBI/EMI, I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 90 |
| Program Memory Size: | 64KB (64K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 32K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.98V ~ 3.8V |
| Data Converters: | A/D 8x12b SAR; D/A 2x12b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 112-LFBGA |
| Supplier Device Package: | 112-BGA (10x10) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of EFM32LG290F64G-F-BGA112R is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 32BIT 4MB FLASH 176LQFP
DS5000 SOFT MCU MODULE
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 112BGA
PWR XFMR LAMINATED 10VA TH
DC DC CONVERTER 24V 1W
IC SRAM 4.5MBIT PARALLEL 100TQFP
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 112BGA