W78E516B40DL
Manufacturer
Nuvoton Technology Corporation America
VIGOR # :
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 40DIP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
W78E516B40DL PDF
Type Description
Series:W78
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Core Processor:8052
Core Size:8-Bit
Speed:40MHz
Connectivity:EBI/EMI, UART/USART
Peripherals:POR
Number of I/O:32
Program Memory Size:64KB (64K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4.5V ~ 5.5V
Data Converters:-
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)