TSC87251G2D-24IJ
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC MCU 8/16BIT 32KB OTP 44CDIL
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
TSC87251G2D-24IJ PDF
Type Description
Series:8x251
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Core Processor:C251
Core Size:8/16-Bit
Speed:24MHz
Connectivity:EBI/EMI, I²C, Microwire, SPI, UART/USART
Peripherals:POR, PWM, WDT
Number of I/O:32
Program Memory Size:32KB (32K x 8)
Program Memory Type:OTP
EEPROM Size:-
RAM Size:1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4.5V ~ 5.5V
Data Converters:-
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)