SST89E516RD2-40-I-NJE-ZZ134
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC MCU 8BIT 72KB FLASH 44PLCC
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
SST89E516RD2-40-I-NJE-ZZ134 PDF
Type Description
Series:FlashFlex®
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Core Processor:8051
Core Size:8-Bit
Speed:40MHz
Connectivity:EBI/EMI, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O:36
Program Memory Size:72KB (72K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4.5V ~ 5.5V
Data Converters:-
Oscillator Type:External
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)