
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RL78/D1x |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | RL78 |
| Core Size: | 16-Bit |
| Speed: | 24MHz |
| Connectivity: | CANbus, CSI, I²C, LINbus, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | DMA, Motor Control, LCD, LVD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 78 |
| Program Memory Size: | 128KB (128K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | 8K x 8 |
| RAM Size: | 8K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.7V ~ 5.5V |
| Data Converters: | A/D 9x10b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 100-LQFP |
| Supplier Device Package: | 100-LFQFP (14x14) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of R5F10DPGCLFB#56 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MICROCONTROLLER SMD
IC MCU 8BIT 16KB MROM 64QFP
IC MCU 16BIT LFQFP
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 10LSSOP
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 100LQFP
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 64LFQFP
IC MCU 16BIT LFQFP