
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LPC900 |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Obsolete |
| Core Processor: | 8051 |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 18MHz |
| Connectivity: | I²C, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 26 |
| Program Memory Size: | 8KB (8K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 512 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.4V ~ 5.5V |
| Data Converters: | - |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package: | 28-TSSOP |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of P89LPC985FDH,529 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 12WLP
IC MCU 32BIT FLASH
IC MCU 32BIT LQFP
CBL FMALE RA TO MALE 4POS 4.92'
CBL MALE RA TO WIRE LD 3P 3.28'
COPPER PATCH CORD, CAT 5E (SD),
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28TSSOP