W77L516A25DL
Manufacturer
Nuvoton Technology Corporation America
VIGOR # :
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 40DIP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
W77L516A25DL PDF
Type Description
Series:W77
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Core Processor:8051
Core Size:8-Bit
Speed:25MHz
Connectivity:EBI/EMI, Serial Port
Peripherals:POR, WDT
Number of I/O:32
Program Memory Size:64KB (64K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.7V ~ 5.5V
Data Converters:-
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)