SCF5249VF140
Manufacturer
NXP Semiconductors
VIGOR # :
Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 160MAPBGA
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
SCF5249VF140 PDF
Type Description
Series:SCF52xx
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Core Processor:Coldfire V2
Core Size:32-Bit
Speed:140MHz
Connectivity:I²C, IDE, Memory Card, SPI, UART/USART
Peripherals:DMA, I²S, POR, Serial Audio, WDT
Number of I/O:47
Program Memory Size:-
Program Memory Type:ROMless
EEPROM Size:-
RAM Size:96K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 4x12b
Oscillator Type:External
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (TA)