MC8640DTHJ1250HE
Manufacturer
NXP Semiconductors
VIGOR # :
Description
IC MPU MPC86XX 1.25GHZ 1023BGA
Catalog
Embedded - Microprocessors
DataSheet
MC8640DTHJ1250HE PDF
Type Description
Series:MPC86xx
Package:Tray
Part Status:Active
Core Processor:PowerPC e600
Number of Cores/Bus Width:2 Core, 32-Bit
Speed:1.25GHz
Co-Processors/DSP:-
RAM Controllers:DDR, DDR2
Graphics Acceleration:No
Display & Interface Controllers:-
Ethernet:10/100/1000Mbps (4)
SATA:-
USB:-
Voltage - I/O:1.8V, 2.5V, 3.3V
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (TA)