MC68340CAB16E
Description
MICROPROCESSOR, 32 BIT, MC68000
DataSheet
MC68340CAB16E PDF
Part Status:Active
Core Processor:CPU32
Number of Cores/Bus Width:1 Core, 32-Bit
Speed:16MHz
Co-Processors/DSP:-
Display & Interface Controllers:-
Ethernet:-
SATA:-
USB:-
Voltage - I/O:5.0V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Security Features:-
Package / Case:144-BQFP
Supplier Device Package:144-QFP (28x28)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
TD8086
TD8086
MPU, 16-BIT, 5MHZ, NMOS, CDIP40