MPC885ZP66
Description
POWERQUICC RISC MICROPROCESSOR,
Catalog
Embedded - Microprocessors
DataSheet
MPC885ZP66 PDF
Type Description
Series:MPC8xx
Package:Bulk
Part Status:Active
Core Processor:MPC8xx
Number of Cores/Bus Width:1 Core, 32-Bit
Speed:66MHz
Co-Processors/DSP:Communications; CPM, Security; SEC
RAM Controllers:DRAM
Graphics Acceleration:No
Display & Interface Controllers:-
Ethernet:10Mbps (3), 10/100Mbps (2)
SATA:-
USB:USB 2.0 (1)
Voltage - I/O:3.3V
Operating Temperature:0°C ~ 95°C (TA)