MPC870CVR133
Description
POWERQUICC 32 BIT POWER ARCHITEC
Catalog
Embedded - Microprocessors
DataSheet
MPC870CVR133 PDF
Type Description
Series:MPC8xx
Package:Bulk
Part Status:Active
Core Processor:MPC8xx
Number of Cores/Bus Width:1 Core, 32-Bit
Speed:133MHz
Co-Processors/DSP:Communications; CPM
RAM Controllers:DRAM
Graphics Acceleration:No
Display & Interface Controllers:-
Ethernet:10/100Mbps (2)
SATA:-
USB:USB 2.0 (1)
Voltage - I/O:3.3V
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C (TA)