MC68EC000CAA20
Description
RISC MPU, 32-BIT, 20MHZ
Catalog
Embedded - Microprocessors
DataSheet
MC68EC000CAA20 PDF
Type Description
Series:M680x0
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Core Processor:EC000
Number of Cores/Bus Width:1 Core, 32-Bit
Speed:20MHz
Co-Processors/DSP:-
RAM Controllers:-
Graphics Acceleration:No
Display & Interface Controllers:-
Ethernet:-
SATA:-
USB:-
Voltage - I/O:5.0V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)