MC8640THX1067NE
Description
MPU, 32-BIT, 1067MHZ, CBGA1023
Catalog
Embedded - Microprocessors
DataSheet
MC8640THX1067NE PDF
Type Description
Series:MPC86xx
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Core Processor:PowerPC e600
Number of Cores/Bus Width:1 Core, 32-Bit
Speed:1.067GHz
Co-Processors/DSP:-
RAM Controllers:DDR, DDR2
Graphics Acceleration:No
Display & Interface Controllers:-
Ethernet:10/100/1000Mbps (4)
SATA:-
USB:-
Voltage - I/O:1.8V, 2.5V, 3.3V
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (TA)