MC68LC060RC75
Description
MICROPROCESSOR, 32 BIT, MC68000
Catalog
Embedded - Microprocessors
DataSheet
MC68LC060RC75 PDF
Type Description
Series:M680x0
Package:Bulk
Part Status:Active
Core Processor:68060
Number of Cores/Bus Width:1 Core, 32-Bit
Speed:75MHz
Co-Processors/DSP:-
RAM Controllers:-
Graphics Acceleration:No
Display & Interface Controllers:-
Ethernet:-
SATA:-
USB:-
Voltage - I/O:3.3V
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)