MC68302AG16VC
Description
MPU COLDFIRE M68000 PROCESSOR RI
Catalog
Embedded - Microprocessors
DataSheet
MC68302AG16VC PDF
Type Description
Series:M683xx
Package:Bulk
Part Status:Active
Core Processor:M68000
Number of Cores/Bus Width:1 Core, 8/16-Bit
Speed:16MHz
Co-Processors/DSP:Communications; RISC CPM
RAM Controllers:DRAM
Graphics Acceleration:No
Display & Interface Controllers:-
Ethernet:-
SATA:-
USB:-
Voltage - I/O:3.3V
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)