MCIMX7D2DVM12SC
Description
I.MX 7D 1.2 GHZ 19X19 MAPBGA
DataSheet
MCIMX7D2DVM12SC PDF
Type Description
Series:i.MX7D
Package:Tray
Part Status:Active
Core Processor:ARM® Cortex®-A7, ARM® Cortex®-M4
Number of Cores/Bus Width:2 Core, 32-Bit
Speed:1.2GHz
Co-Processors/DSP:Multimedia; NEON™ MPE
RAM Controllers:LPDDR2, LPDDR3, DDR3, DDR3L
Graphics Acceleration:No
Display & Interface Controllers:Keypad, LCD, MIPI
Ethernet:10/100/1000Mbps (2)
SATA:-
USB:USB 2.0 + PHY (1), USB 2.0 OTG + PHY (2)
Voltage - I/O:1.8V, 3.3V
Operating Temperature:0°C ~ 85°C (TJ)