MC68302EH16CR2
Manufacturer
NXP Semiconductors
VIGOR # :
Description
IC MPU M683XX 16MHZ 132QFP
DataSheet
MC68302EH16CR2 PDF
Type Description
Series:M683xx
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Last Time Buy
Core Processor:M68000
Number of Cores/Bus Width:1 Core, 8/16-Bit
Speed:16MHz
Co-Processors/DSP:Communications; RISC CPM
Display & Interface Controllers:-
Ethernet:-
SATA:-
USB:-
Voltage - I/O:5.0V
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)